Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γράφει ιστορία στην Αυστραλία! Νέος θρίαμβος για τον 20χρονο πρωταθλητή με νίκη 3-1 (7-5, 4-6, 6-4, 7-6) επί του Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ. Ο Έλληνας τενίστας είναι πλέον στους 4 του Australian Open.
![](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2019/01/tsitsipras_australianopensemi6-1024x724.jpg)
Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το τρίτο σετ με 6-4 και το ματς έφτασε στο τάι μπρέικ, όπως και η αναμέτρηση με τον σπουδαίο Ρότζερ Φέντερερ. Ο Τσιτσιπάς δεν μπορούσε να χάσει την ευκαιρία. Και δεν το έκανε. Πήρε το τελευταίο σετ με 7-6 έγραψε μια ακόμη χρυσή σελίδα για το ελληνικό τένις και τον ελληνικό αθλητισμό.
Δείτε το ταϊ μπρέικ
![](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2019/01/tsitsipras_australianopensemi1-1024x604.jpg)
![](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2019/01/tsitsipras_australianopensemi-1024x595.jpg)
![](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2019/01/tsitsipras_australianopensemi3-1024x619.jpg)
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πλέον πάει στον πρώτο ημιτελικό της καριέρας του Grand Slam όπου θα περιμένει τον νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ράφαελ Ναδάλ και Φράνσις Τιαφό.
![](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2019/01/tsitsipras_australianopensemi7-1024x683.jpg)
![](https://www.newsit.gr/wp-content/uploads/2019/01/tsitsipras_australianopensemi5-1024x683.jpg)
Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν εκπληκτικός σε ένα ακόμα παιχνίδι διάρκειας 3 ωρών και 14 λεπτών στην Μελβούρνη, που έγινε σε 24 βαθμούς θερμοκρασία, απέναντι σε έναν αντίπαλο, που επίσης έπαιζε στον πρώτο του προημιτελικό σε Major.
Για μία ακόμα φορά ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε την συμπαράσταση των Ελλήνων ομογενών της Μελβούρνης, που πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη του 20χρονου πρωταθλητής μας.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, με την πρόκρισή του στους 4 του Australian Open έγινε ο νεότερος τενίστας που περνά στα ημιτελικά ενός Grand Slam μετά τον Νόβακ Τζόκοβιτς και την πρόκρισή του το US Open το 2007!